Efter jobbet på onsdagen hade jag packat bilen full och åkte raka vägen ut till Muskö, dit jenny, Michael, Colin och nya lilla bebisen kommit. Jag fick ÄNTLIIIGEN träffa honom, Philip eller Philippe, vad det blir väntar vi spänt på, fram till svaret kommer säger jag Philip 😅❤️. 
Även anna och barnen va där så vi firade jenny i efterskott med middag på onsdagen. 
(null)

(null)

(null)

(null)

(null)
Världens sötaste och snällaste bebis💙❤️
(null)

Under kvällen tog vi en promenad, jag, Anna jenny (och Michael, Melker), vi skulle slutföra de sista planerna inför mammas överraskningsfest vi planerat sen i mars. Hon fick aldrig nån 60års fest eftersom de va pandemi, i år firade hon 20år som Vd på globenhälsan så det passade ju perfekt att slå till med en fest i år! 
Vi har planerat och luskat i månader, snott kontakter från mammas telefon, sökt och bokat tält, bestämt upplägg, handlat, planerat och längtat! Vi gav mamma en present i juni att hon skulle få en helg med oss. 
Eftersom festen skulle va på muskö behövde vi få bort henne därifrån helst redan på torsdagen men senast fredagen.
Vi hade daglig kontakt med 2 av hennes kompisar tiden före festen, för de skulle försöka få med henne ut på middag på stan på torsdagen, men det va svårt 😂 eftersom jenny va där ville mamma inte åka ifrån Muskö- trots att vi sagt att Jenny skulle hem till pappa, och även jag 😅 de va mkt lögner! 
Det slutar iaf med att Tina och Yvonne lyckas få med henne ut på tidig middag på fredagen kl 16, vilket skulle betyda att hon behövde åka från Muskö runt lunch. Så redan innan lunch låtsas jag och Jenny och HELA bagaget åka ut till pappa, vi packade våra bilar med barn och hund och åkte istället till nynäs för å inhandla allt som behövdes. Under tiden var Anna kvar på muskö och kunde bekräfta att mamma åkt så att vi kunde komma tillbaks och börja Fixa 🥳
(null)
Vi gjorde så mycket vi kunde under fredagen, tältet levererades och  sattes upp, vi gjorde om kiosken till en bar, vi pyntade de som gick och lagade den maten som kunde lagas. 
(null)

(null)
När regnet lagt sig kunde vi använda baren till en hamburgarebar 🍔.

Lördagen: vi hade SÅN tur med vädret, de va nog Julis varmaste och finaste dag.
Under förmiddagen fixade vi allt med det sista, Michael körde ut barnen till morfar som skulle passa allihopa🙏🏻
 Vi messade mamma och sa att hon behöver va klar först 13.30 (vi hade sagt runt lunch innan). Gästerna hade vi sagt att de skulle komma 15.00 och att vi sen skulle komma med mamma 15.15, men vi insåg att vi behövde hämta mamma tidigare än 14.30 så vi va hos henne runt 13.30 tiden. Då hann vi ta ett glas på Göteborg innan som "ett första stopp". Då fick hon även veta att vi skulle till Arbottna, en herrgård på muskö. Så vi åkte ut ditåt, typ 5 min ifrån vårt hus satte vi på mamma en ögonbindel, sen körde vi runt för att förvirra henne -vilket lyckades! Hon hade ingen aning om att vi åkte mot vårt hus. Väl framme stod alla gäster knäpptysta och hon fick kliva ut bilen och ta av ögonbindeln, och hon blev SÅ överraskad!! Det var så himla kul att vi lyckades med att inte försäga oss eller trassla ihop oss i alla lögner 😅. Vi skålade i en fördrink, mamma fick ta in allt och sen va festen igång! 
Gästerna fick gå en tipsrunda, (och även mamma för vi behövde svaren😂) vi körde på grillmiddag där gästerna fick ta med sig de dem ville grilla, de va ett superbra upplägg. Sen fixade vi tillbehör och dessert. 
(null)

(null)

(null)

(null)


(null)

(null)

(null)

(null)

(null)

(null)

(null)

(null)
Tipsrundan 
(null)

(null)

(null)

(null)
Vi höll ett tal till mamma som vi avslutade med att ge den här tavlan, en egoboost med kommentarer om mamma från gästerna och en bild på alla som va med 💕

Talet:

Att hålla tal det kan våran mamma, nu ska vi försöka göra detsamma 

Det blev tyvärr ingen fest när du fyllde 60,

Det var ju mitt i en pandemi och Tegnell förbjöd allt med fest och fylleri. 

Vi skulle ha firat dig på mallis i ett hus. Det lät som en perfekt plan som gav oss ett lyckorus. 

Tegnell avrådde även det och du tog oss till bennys hus i Östersund, 

vi hade inte tråkigt en enda sekund! 


Sorry för att vi lurat dig, vi ville ju bara fixa ett överrasknings-galej. 

I år firar du 20 år som framgångsrik vd, 

för det förtjänar du en stor trofé! 

Nu har vi samlat många nära och kära, att vi alla får vara med dig är en ära. 

Du är väldigt rolig, snäll, uppskattad, pålitlig lite klumpig, påhittig, imponerande, omtänksam, trygg, generös och verkligen inte speciellt känslolös. 

Dig är vi såklart väldigt tacksamma för, annars hade vi knappast stått här och hållit tal i kör. 

Vi hoppas att kvällen bjuder På skratt, skålar och dans och att vi imorgon har en återställd vätskebalans.

den här kvällen vore ingenting, 

Om det inte vore för alla fina vänner du har dig omkring. 

Tack för att ni finns i mammas liv, vi vet att ni håller upp henne likt tavlans staffli.

För att den här kvällen aldrig ska förglömmas, har vi gjort just en tavla till dig, med ett motiv väl värt att berömmas! 


(null)

(null)

(null)

(null)

(null)

(null)

(null)

(null)

(null)

Det blev en Så lång och rolig kväll!! En del av gästerna bodde på Ludvigsbergs herrgård som ligger bara knappt 2 km från oss, de va helt perfekt! Och vi alla plus morbor Janne sov hos oss. 
Dagen efter mådde vi oförtjänt bra och hade ändå förvånansvärt lite att städa tycker jag, vi va bra på att ta undan under kvällen 😁